فنگ شویی چیست ؟

فنگ شویی
بدون دیدگاه

تصمیم گرفته اید برای کسب و کار یا منزلتان از فنگ شویی استفاده کنید؟ حتما گشتن در اینترنت به جای این که شما را به هماهنگی مورد نظرتان برساند، سردرگمتان کرده است. پس با ما همراه باشید تا بفهمید فنگ شویی شامل چه مواردی می شود و مهمتر از آن، شامل چه مواردی نمی شود!

افراد به خاطر دلایل مختلفی به سراغ فنگ شویی می روند. ممکن است بخواهند جفت خود را پیدا کنند، چیدمان محل زندگی یا فروشگاهشان را بهبود ببخشند، ثروتمند شوند، سلامتیشان بهتر شود یا این که در یک قرعه کشی برنده شوند. اما آیا داشتن چنین محدوده وسیعی، به معنی این است که فنگ شویی نتوانسته در هر مورد به اندازه کافی پیشرفت کند؟ آیا به معنی متناقض بودن و سردرگمی فنگ شو است؟ آیا این دلیل می شود که افراد فنگ شویی را جدی نگیرند؟ بگذارید ساده بگویم: اصلا این طور نیست!

تاریخچه فنگ شویی

هر چند هیچ سندی وجود ندارد که تاریخچه فنگ شویی ( Feng shui ) را اثبات کند، اما تمام صاحب نظران در این که فنگ شویی از چین نشات می گیرد، اتفاق نظر دارند. افسانه ها می گویند حدود 5000 سال قبل فردی به نام فو- هسی با پیدا کردن راه حلی برای جلوگیری از طغیان آب رودخانه، فنگ شویی را بنیاد نهاد. عده ای هم داستان دیگری تعریف می کنند و می گویند او یک مربع جادویی را روی بدنه لاک پشت یا سنگی در رودخانه لو می بیند. گفته می شود قطرات آب این مربع جادویی را ساخته بودند و فو- هسی با این مربع جادویی و ماتریسی که روی آن نقش بسته بود، به رمز کائنات و چگونگی جریان های انرژی جهان پی می برد.

هر چند چین فنگ شویی را ممنوع کرده است، اما از قرن 17 به بعد توجه جهانیان به این مبحث جلب شد. تاریخ فنگ شویی با فراز و فرودهای زیادی همراه است. گفته می شود بعد از افزایش محبوبیت آن در قرن 17، حدود نیم قرن باز هم محبوبیت خود را از دست می دهد و بعد دوباره بر سر زبان ها می افتد.

البته در این شکی نیست که نام یانگ یون سونگ همیشه در کنار علم و هنر فنگ شویی خواهد بود. چرا که او کتابی به نام طبیعت زیبا و دلفریب کوآی لین (Kueilini) را نوشت و در آن برای اولین بار تمام جزئیات ساختمان طبیعت و مناظر آن را بررسی کرد. به همین خاطر است که این کتاب را مرجع دانش فنگ شویی می دانند. سه متن اصلی او، به نام های هنر بیدار کردن اژدها، هنر پیدا کردن لانه اژدها و دره های نزدیک اژدها، از متن هایی پایه ای فنگ شویی است که هر کسی که بخواهد با آن آشنا شود، باید آن ها را بخواند.

انرژی در فنگ شویی چه جایگاهی دارد؟

در فنگ شویی گفته می شود هر چیزی در جهان یک انرژی خاص دارد. چینیان ناش را چی می گذارند، ژاپنی ها Qi و هندی ها Prana. شما ممکن است اسمش را جو و اتمسفر بگذارید. اسمش هر چه که باشد منظور از انرژی در فنگ شویی، نیرویی است که به یک فرد یا یک وسیله زندگی می دهد و شما می توانید با این نیروها به شادی و ثروت برسید. Ellen Whitehurst می گوید با فنگ شویی به این نتیجه نمی رسید که بیست سال از زندگیتان را روی مبل بگذرانید تا زندگیتان را عوض کنید. بلکه به این نتیجه می رسید که جای مبلتان را عوض کنید.

در فنگ شویی حتی رنگ ها و شکل ها هم چی دارند. با این رنگ ها و شکل ها می توانید بفهمید کدام عنصر مخصوص خودتان و مثلا خانه‌تان است و در نهایت  با وسایلی که به آن شکل و به آن رنگ نزدیک است، چی را وارد زندگیتان می کنید.

انرژی چی خود انواع مختلفی دارد. بر خلافشنگ  چی، که انرژی حیات بخش است و باید سعی کنید آن را وارد زندگی خودتان کنید، تا می توانید باید از شا یا سی چی دوری کنید. شا چی، انرژی های تند و تهاجمی و سی چی انرژی افسردگی است که تا جایی که ممکن است نباید در اطرافتان باشند.

حالا که زندگی مدرن پدیده های جدیدی چون بزرگ راه و ساختمان های غول آسا را وارد زندگی ما کرده است، فنگ شویی هم برای درک انرژی هایشان، آن ها را پدیده های طبیعی شبیه می کند. مثلا انرژی بزرگ راه ها را هم چون رودخانه های خروشان می داند و ساختمان های بلند را به کوه تشبیه می کند.

انرژی چی وقتی برای اولین بار به زمین می آید، خالص است اما با ظاهر شدن در بدن، به یک سری تغییرات دچار می شود. تغییراتی که باعث می شوند به پنج صورت تجلی یابد. این پنج صورت، آب، باد، زمین، چوب و آتش است که در ادامه توضیح داده خواهند شد.

فنگ شویی

فنگ شویی

عناصر پنج گانه فنگ شوی چیست؟

 1. عنصر آتش

  این عنصر قدرتمندترین عنصر موجود است و نشان دهنده اشتیاقريال گسترش و تحول است. شمع نماینده آن است و شما می توانید از شمع یا یک آباژور قرمز به عنوان نماینده این عنصر استفاده کنید. رنگ های مخصوص این عنصر قرمز و نارنجی و زرد است. فصل مخصوص آن تابستان و جهت مخصوص آن جنوب است.

 2. عنصر چوب

  این عنصر باعث رشد انرژی های خلاقانه می شود. انرژی هایی مثل الهام، انگیزه و اشتیاق از این عنصر به وجود می آیند. با این عنصر است که افراد می توانند به رشد شخصی، نو سازی و پاک سازی و تغییر مسیر چی برسند. عنصر چوب را می توانید با گیاهان و درختان در اطراف خود داشته باشید. یا این که از وسایلی استفاده کنید که به رنگ سبز یا گاهی بنفش اند. فصل مخصوص این عنصر بهار و جهت مخصوص آن شرق و جنوب شرقی است.

 3. عنصر آب

  عنصر آب با شغل و پول ارتباط دارد. آب نه تنها کمکتان می کند انرژی های اطرافتان آرام باشند و احساس شوع جدیدی به آن ها می دهد، بلکه می توانید از دست چیزهایی که به دیگر نیازی به آن ها ندارید هم راحت شوید. می توانید با داشتن آکورایوم یا استخر تاثیرات عنصر آب را به خانه خود بیاورید. می توانید از بلورها و حتی نقاشی هایی که از آب کشیده شده است هم استفاده کنید. به هر حال هر چه رنگ های آبی را داشته باشد، کمکتان می کند. فصل این عنصر زمستان و جهت آن شمال است.

 4. عنصر فلز

  با داشتن عنصر فلز می توانید تمام این عناصر را با هم متحد کنید و آن ها را به مناطق مختلف بفرستید. این عنصر قدرت ذهنی و توانایی های فکری و تمرکز شما بهتر می کند. رنگ های سفید و نقره ای و خاکستری و سیاه، نشان دهنده این عنصرند و فصل آن پاییز و جهتش غرب و شمال غربی است.

 5. عنصر زمین

  این عنصر پایداری و استحکام را افزایش می دهد و احساس راحتی خاصی را در روح شما به وجود می آورد. با فرش های ضخیم، سفال های عتیقه و کتاب های قدیمی می توانید این عنصر را به اطراف خود بیاورید. رنگ های قهوه ای، بژ، سیرا و رنگ های خاموش نشان دهنده آنند و فصل آن پایان تابستان و جهت آن مرکز، شمال شرقی و جنوب شرقی است.

چرخه عناصر پنجگانه در فنگ شویی

چرخه های این عناصر به سه صورت است :

 • چرخه حیات بخش

در این چرخه ابتدا آتش به زمین قدرت می دهد. زمین به فلز قدرت می دهد. فلز آب را تقویت می کند و بعد آب چوب را قوی می کند و در نهایت چوب آتش را تقویت می نماید. این اولین چرخه چی است و با تکرار این مراحل ادامه می یابد.

 • چرخه تحلیل برنده

در این چرخه، آب آتش را کنترل می کند و آتش فلز را. بعد فلز را چوب را کنترل می کند و چوب زمین را. در نهایت هم زمین آب را کنترل می کند. پس اگر هر کدام از این عناصر در اطرافتان بیشتر بود، با عنصر دیگری که کنترلش می کند، می توانید تاثیر بیش از حد آن را کنترل کنید و آن را به تعادل برسانید.

 • چرخه مخرب

گاهی انرژی چی دیگر نمی تواند از عناصی تغذیه کند چون یکی از عناصر بر دیگر عناصر به شدت مسلط شده است و در نهایت عناصر دیگر هم ضعیف شده اند. این چرخه به این صورت است که چوب آب را کم می کند و آب فلز را. فلز زمین را کم می کند و زمین آتش را. در نهایت آتش باعث کاهش چوب می شود. پس اگر عنصری به شدت در اطرافتان زیاد شد، برای از بین بردن آن از عنصری که ذکر شد استفاده کنید.

یین و یانگ چیست ؟

یین و یانگ دو اصل متضاد ولی مکمل اند. به عبارتی این دو نیروهای متضاد موجود در جهان را نشان می دهند. بر عکس باور اکثر افراد، یکی از آن ها خوب و دیگری بد نیست. مثلا شب و روز را در نظر بگیرید. یا زمستان و تابستان را؛ گرما و سرما را؛ یا اعداد زوج و فرد را. می توانید بگویید یکی از این ها خوب است و دیگری بد؟ البته که نه! هر چند این ها با هم متضادند اما جزئی از چرخه هستی اند و نمی توان گفت یکی بد است و دیگری خوب. از طرفی هیچ چیز نمی تواند کاملا یانگ یا یین باشد. تمام پدیده ها این تضاد را درون خود دارند بدون هم نمی توانند به وجود بیایند. گرما بدون سرما معنی ندارد. حتی نقطه هایی که داخل یین و یانگ است، نشان می دهد که وقتی مثلا یین می خواهد تمام داخل خود یانگ دارد و برعکس. نکته این است که فرد این نیروها را به تعادل برساند تا احساس خوبی به او دست بدهد.

نقشه باگوا فنگ شویی

این نقشه همان نقشه ای است که فو- هسی در رودخانه دیده بود و با آن به رمز و راز جهان پی برده بود. از نه بخش تقسیم شده است. مرکز نشان دهنده سلامت شماست و هشت بخش دیگری چیزهایی است که برای رسیدن به این سلامت به آن نیاز دارید. در ادامه هر کدام از این نه خانه را توضیح می دهیم:

 • خانواده در سمت غرب قرار دارد. عنصر آن چوب سخت است و عدد آن 3 است. به شکل مستطیل می باشد. چرخه حیات بخش آن آب و چرخه مخرب آن فلز است. رنگ آن هم سبز می باشد.
 • ثروت و موفقیت در شمال غربی نقشه قرار می گیرند. عنصر آن چوب نرم و عددش 4 است. شکل مخصوصش مستطیل است. همچنین رنگ مخصوص آن بنفش می باشد.
 • مرکز و عدد 5 نشان دهنده سلامتی است. عنصر آن زمین است و شکلش مربع. چرخه حیات بخش آن آتش و چرخه مخربش چوب است. رنگ های زرد، قهوه ای و نارنجی مخصوص این بخش است.
 • دوستان و سفر در جنوب شرق نقشه قرار می گیرند و عنصر آن ها فلز سخت می باشد. عدد این قسمت 6 و شکلش گرد است. رنگ های خاکستری و سفید مخصوص این بخش می باشند.
 • کودکان، کمال، شادی و ارتباطات در شرق نقشه هستند. عنصر این بخش فلز نرم، عدد آن هفت و شکل آن دایره است. چرخه حیات بخشش زمین و چرخه مخربش آتش است. رنگ های مسی و نقره ای مربوط به این بخش اند.
 • دانش و خودآگاهی به رنگ آبی است. در جنوب غربی نقشه قرار دارد و عدد آن هشت می باشد. عنصر مخصوص آن هم زمین است.
 • شهرت در شمال قرار دارد و عنصر آن آتش است. عدد آن 9 و شکل آن مثلث است. چرخه حیات بخشش چوب و چرخه مخربش آب است. رنگ آن هم قرمز می باشد.
 • در جنوب نقشه شغل قرار دارد. عنصر آن آب، عدد آن یک و رنگ آن مشکی است. زمین هم چرخه مخرب آن است.
 • عشق و ازدواج در شمال شرقی است. عنصر آن زمین، عدد آن 2 و رنگ آن صورتی است. شکلش هم مربع است.

کلام آخر

حالا که با فنگ شو، چی، عناصر پنج گاه و تاثیرات آن ها آشنا شدید، بهتر می توانید از آن در زندگیتان استفاده کنید. حواستان باشد که کلید موفق شدن شما رسیدن به تعادل یین و یانگ است. همان طور که گفتیم یین و یانگ مطلقا بد و خوب نیستند؛ فقط باید به تعادل برسند. نبودن هر کدام از عناصر به معنی به تعادل نرسیدن شما است. پس دست به کار شوید!

مقالات مشابه

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست